14 ypatingai savęs gailinčių žmonių savybių

  

Cloe Madanes – pasaulinio pripažinimo sulaukusi novatorė bei šeimos ir greitosios terapijos mokytoja, viena iš strateginio požiūrio į šeimos terapiją pradininkių. Ji yra parašiusi 7 knygas, tapusias šios srities klasika: „Strateginė šeimos terapija“, „Už vienpusio veidrodžio“, „Seksas, meilė ir smurtas“, „Paslaptingoji pinigų svarba“, „Vyrų smurtas“, „Psichiatras kaip humanistas, socialinis aktyvistas bei sistematiškas mąstytojas“, „Santykių proveržis“.

Daugelis mūsų teigia, kad nori būti laimingi: turėti prasmingą gyvenimą, juo mėgautis, jausti pilnatvę bei dalintis meile ir draugyste su kitais žmonėmis ir galbūt kitomis rūšimis – šunimis, katėmis, paukščiais ar dar kuo nors.

Tačiau kaip bebūtų keista, kai kurie elgiasi taip, lyg norėtų nuolat savęs gailėtis – jiems puikiai sekasi į gyvenimą įsileisti kančią, net jei jie iš to negauna jokios akivaizdžios naudos, nes savęs gailėjimasis nepadeda jiems susirasti mylimųjų ir draugų, geresnės darbo vietos, uždirbti daugiau pinigų ar įdomiau praleisti atostogas.

Kam jie tai daro? Padariau išvadą, kad kančia – tai meno forma, o pasitenkinimas, kurį, atrodo, jame randa žmonės, atspindi kūrybines pastangas, kurių reikia kančiai išgyventi. Kitaip tariant, kai gyvenimo sąlygos yra stabilios, taikios bei palankios, nevyksta pilietiniai karai, nebadaujama, nesiautėja epidemijos, nėra susierzinimą keliančio skurdo, savęs gailėjimasis tampa amatu, reikalaujančiu vaizduotės, vizijos bei išmonės.

Taigi kokios yra labiausiai pasiteisinančios buvimo apgailėtinu technikos? Čia nebus aptariami akivaizdūs būdai, tokių kaip narkotikų vartojimas, nusikaltimų darymas, lošimas, smurtavimas prieš sutuoktinį ar kaimyną. Subtilesnės strategijos, dėl kurių niekas net neįtars, kad elgiatės tyčia, gali būti be galo veiksmingos.

Tačiau būtina apsimesti, kad norite būti laimingas kaip ir visi kiti, kitaip žmonės nevertins jūsų kančios rimtai. Tikrasis menas yra elgtis taip, kad būtų sukeliama kančia, o tai suteiks Jums teisę tapti nekalta auka, idealiuoju atveju, prieš tuos žmones, iš kurių jūs jėga norite išgauti užuojautą bei gailestį.

Apžvelgiama didžioji skirtingų gyvenimo sričių dalis: šeima, darbas, draugai, antroji pusė. Šio sritys kartais labai šauniai sutaps, juk neįmanoma sugriauti savo gyvenimo, nesugriovus santuokos ar santykių su vaikais ir draugais. Būnant kančioje, joje atsiduria ir aplinkiniai, bent tol, kol jie jūsų nepalieka, o tai tampa dar viena priežastimi jums kentėti.

Kai kenčiate, žmonės Jūsų gailisi. Be to, jie dažnai jaučiasi kažkodėl kalti dėl jūsų kančios. Sugebėjimas priversti žmones jaustis kaltais – tai labai šaunus dalykas. Žmonės, kurie Jus myli ar kurie nuo jūsų priklauso, vaikščios ant pirštų galų tam, kad būtų tikri, jog nedaro nieko, kas galėtų padidinti jūsų kančią.

Jūsų savęs gailėjimosi įgūdžių lavinimas

Apžvelkime efektyvias savęs gailėjimosi strategijas. Šis sąrašas jokiais būdais nėra galutinis, tačiau keturių ar penkių strategijų įvaldymas padės jums patobulinti talentą.

1. Sunkūs ekonominiu požiūriu laikai, daugybė žmonių bijo netekti darbo ar santaupų. Menas sugadinti savo gyvenimą susideda iš pasidavimo šioms baimėms, net jei labai mažai tikėtina, kad iš tiesų tai gali jus ištikti. Susikoncentruokite ties šiomis baimėmis, tegul jos tampa jūsų gyvenimo prioritetu, nuolatos dejuokite, kad bet kurią dieną tai gali jus ištikti bei skųskitės dėl to, kiek viskas kainuoja, ypač jei kažkas kitas tai perka.

Pamėginkite sukelti kivirčus dėl kitų žmonių neatsakingo ir išlaidūniško elgesio ir pasamprotaukite, kad ekonominis nuosmukis tikriausiai buvo sukeltas štai tokio elgesio.

Ekonominių praradimų baimė turi keletą privalumų. Tai privers jus amžinai dirbti darbą, kurio nekenčiate. Be to, jūs ne tik atitolsite nuo savo draugų ir šeimos, bet taip pat tapsite neramus ir prislėgtas.

Pratimas: atsisėskite ant patogios kėdės, užsimerkite ir 15 minučių galvokite apie visus dalykus, kurių galite netekti: darbą, namus, santaupas ir t.t. Tada pamąstykite apie gyvenimą benamių prieglaudoje.

2. Lavinkite jausmą, kad viskas yra nuspėjama, kad gyvenimas nesuteikia džiaugsmo, nėra galimybės patirti nuotykius, kad tokiam iš prigimties žavingam asmeniui kaip jūs tenka gyventi tokį visiškai nuobodų ir beprasmišką gyvenimą, dėl kurio jūs visiškai nesate kaltas.

Užmegzkite romaną (tai ypatingai veiksminga, jei jau esate vedęs ar ištekėjusi bei dar geriau, jei užmegsite romaną su žmogumi, kuris taip pat turi sutuoktinį), reguliariai išlaidaukite parduotuvėse, pirkite drabužius, automobilius, turėkite kelias kreditines korteles tam atvejui, jei kartais baigtųsi kurios kreditas, imkitės beprasmiškų kovų su savo antrąja puse, viršininku, vaikais, draugais, kaimynais, susilaukite dar vieno vaiko, meskite darbą, išleiskite sąnaudas savo sąskaitoje, persikelkite į valstiją, apie kurią visiškai nieko nežinote.

Paskendimo nuobodulyje šalutinis poveikis – Jūs neišvengiamai tampate nuobodus. Draugai ir giminaičiai ims Jūsų vengti. Niekas niekur Jūsų nesikvies, niekas nenorės Jus skambinti. Kai tai atsitiks, pasijausite vieniši ir dar labiau paskęsite nuobodulyje bei kančioje.

Pratimas: priverskite save valandų valandas diena iš dienos žiūrėti iš proto varančias televizijos programas, skaitykite tik neįkvepiančius bulvarinius skaitalus, kurie priverčia jus pasijausti besieliais. Venkite kokybiškos literatūros bei aktualijų. 

3. Leiskite manomai emocinei problemai pasiglemžti visus jūsų savęs identifikavimo aspektus. Jei jaučiatės prislėgtas, tapkite prislėgtu žmogumi, jei jus kankina sociumo baimė, tapkite žmogumi, kurį kankina baimės sutrikimas. Tegul ši jūsų būklė tampa visa ko centru.

Kalbėkite su visais apie tai, įsitikinkite, kad žinote visus simptomus tam, kad galėtumėte apie juos kalbėti detaliai ir nenutrūkstamai. Lavinkite elgesio taktikas, būdingas šios būklės asmeniui, ypač kai atliekate įprastinę veiklą ar palaikote įprastinius santykius. Susikoncentruokite į tai, koks prislėgtas esate bei tapkite verksmingas.

Atsisakykite lankytis nežinomose vietose ar išmėginti kažką naujo dėl to, kad tai kelia jums įtampą. Išmokite pulti į paniką tose vietose, kur tai sukeltų daugiausiai sąmyšio. Svarbu parodyti, kad jūs nesimėgaujate tokia būkle ar elgesiu, tačiau nieko negalite padaryti tam, kad to išvengtumėte.

Pratimas: aprašykite 10 situacijų, kurios priverčia jus pasijausti sunerimusiu, prislėgtu ar suglumusiu. Kartą per savaitę pasistenkite išprovokuoti tokią situaciją bei pasistenkite per 15 minučių pasiekti panikos priepuolį.

4. Tai puikus būdas, tinkamas santykiams su antrąja puse. Kartas nuo karto, visiškai netikėtai, suraskite priežastį susikivirčyti ar imkite verkti dėl kažko nereikšmingo arba pažerkite nepagrįstus kaltinimus. Tai turi tęstis ne trumpiau 15 minučių bei idealiuoju atveju vykti viešumoje. Susierzinimo priepuolio metu tikėkitės iš savo antrosios pusės dėmesingo ir užjaučiančio elgesio, vėliau pasakykite, kad niekada anksčiau jums taip nėra nutikę.

Kitas būdas – netikėtai išsakyti norą pasikalbėti. Tada pažerti savo antrajai pusei teiginius dėl to, koks esate nusivylęs santykiais. Įsitikinkite, kad pažėrėte priekaištus kaip tik tada, kai jūsų antroji pusė ketina užsiimti veikla ar ketina išeiti bei nesutikite atidėti ar užbaigti pokalbio mažiausiai valandą.

Pratimas: surašykite 20 erzinančių žinučių, kurias galite išsiųsti savo antrajai pusei. Laikas nuo laiko papildykite šį pagiežos sąrašą.

5. Bet kokia proga įžvelkite blogiausius galimus jūsų antrosios pusės, draugų, bendradarbių ketinimus. Bet kokią nekaltą pastabą vertinkite kaip įžeidimą ar mėginimą jus pažeminti. Pavyzdžiui, jei kažkas jūsų paklausia, ar jums patiko filmas, tuoj pat turite pagalvoti, kad šis žmogus bando pažeminti jus, nes mano, kad jūs filmo nesupratote ar ketina pasakyti jums, kad jūs turite prastą skonį.

Pagrindinė mintis – visada iš žmonių tikėtis blogiausio. Jei kas nors vėluoja su jumis sutikti vakarienės, belaukdami šio žmogaus prisiminkite visus kartus, jai šis žmogus vėlavo bei pasakykite sau, kad šis žmogus tikslingai demonstruoja jums panieką.

Padarykite taip, kad tada, kai žmogus ateis, jūs kunkuliuotumėte pykčiu arba būtumėte prislėgtas dėl to, kad vakaras sugadintas. Jei šis žmogus paklaus, kas atsitiko, nepratarkite nė žodžio, leiskite jam kentėti.

Pratimas: sudarykite penkių draugų ar giminaičių sąrašą. Prie kiekvieno surašykite, ką jie padarė ar pasakė pastaruoju metu tokio, kas prisidėjo prie jūsų kančios.

6. Kartais jums kils pagunda kam nors padėti, paaukoti labdarai ar sudalyvauti visuomeninėje veikloje. Nedarykite to, nebent tai jums galėtų būti kažkokiu būdu naudinga, pavyzdžiui, pasirodyti geru žmogumi ar susipažinti su kuo nors, kas galėtų jums paskolinti pinigų. Niekada nedarykite nieko vien dėl to, kad padėtumėte žmonėms. Visada atminkite, kad pirminis jūsų tikslas – pasirūpinti savimi nepaisant to, kad nekenčiate savęs.

Pratimas: pagalvokite apie visus dalykus, kuriuos anksčiau esate padaręs kitiems ir už kuriuos jums nebuvo atsilyginta tuo pačiu. Pagalvokite, kad visi aplinkui mėgina jumis pasinaudoti. O dabar surašykite tris dalykus, kuriuos galite padaryti tam, kad pasirodytumėte esąs altruistiškas bei gautumėte iš to asmeninės, socialinės ar profesinės naudos.

7. Tyrimai rodo, kad žmonės, kurie išreiškia dėkingumą, yra laimingesni už tuos, kurie to nedaro, todėl niekada nereikškite dėkingumo.

Gyvenimas – tai kankynė, po kurios mirštama. Ko gi dėkoti?

Gero jums linkintys draugai ir giminaičiai mėgins sutrukdyti jūsų pastangoms būti nedėkingu. Pavyzdžiui, jums besiskundžiant dėl projekto, kurį jūs uždelsėte darbe, savo antrajai pusei, galite išgirsti priminimą, kad turėtumėte būti dėkingi už tai, kad iš viso turite darbą.

Tokie mėginimai sukelti dėkingumą bei džiaugsmą įprasti, juos lengva atremti. Paprasčiausiai pažymėkite, kad dalykai, už kuriuos jūs turėtumėte būti dėkingi, nėra tobuli – tai suteiks jums galimybę rasti tiek jų trūkumų, kiek panorėsite.

Pratimas: sudarykite dalykų, už kuriuos galėtumėte būti dėkingi, sąrašą. Šalia kiekvieno iš jų pažymėkite, kodėl dėkingi nesate. Kai galvojate apie ateitį, įsivaizduokite blogiausią galimą scenarijų.

9. Svarbu būti pasiruošusiam ir iš anksto išgyventi dėl galimos nelaimės ar tragedijos. Galvokite apie galimas teroristų atakas, stichines nelaimes, siaubingas avarijas, masinį javų neužderėjimą ar jūsų vaiko nepatekimą į universiteto mažojo futbolo komandą.

Optimistiškas žvelgimas į ateitį priveda tik prie nusivylimo. Todėl turite stengtis tikėti, kad jūsų santuoka sugrius, vaikai jūsų nemylės, jūsų verslas žlugs, paprasčiausiai neįvyks visiškai nieko gero.

Pratimas: išsiaiškinkite, kokios gamtos ir žmogaus sukeltos nelaimės gali atsitikti jūsų gyvenamoje teritorijoje, pavyzdžiui, žemės drebėjimai, potvyniai, atominių elektrinių avarijos ar pasiutligės protrūkiai. Sutelkite dėmesį į šiuos dalykus mažiausiai valandą.

10. Tėvų kaltinimas dėl jūsų trūkumų, ydų ir nesėkmių – viena veiksmingiausių priemonių, kurių galite imtis. Vis tik dėl tėvų jūs esate toks dabar, negalite nieko pakeisti. Jei kartais turite kokių gerų savybių ar pasisekimų, nedėkokite už tai tėvams. Vertinkite tai kaip laimingą atsitiktinumą.

Pratimas: paskambinkite savo tėvams ir pasakykite jiems, kad prisiminėte ką nors siaubingo, ką jie padarė, kai buvote vaikas. Įsitikinkite, kad jie suvokia, kaip siaubingai dėl to jautėtės ir vis dar tai išgyvenate.

11. Mėgavimasis maistu, vynu, muzika ar grožiu skirtas vėjavaikiškiems ir paviršutiniškiems žmonėms. Jei netyčia pastebėjote, jog grožitės vaizdu, mėgaujatės pasivaikščiojimu paplūdimyje ar miške, nedvejodami nustokite tai daryti. Priminkite sau, kad pasaulis kupinas skurdo, ligų bei tragedijų. Gamtos grožis – tai apgavystė.

Pratimas: kartą per savaitę užsiimkite veikla, kuri turėtų būti maloni, tačiau tai darydami galvokite apie tai, kokia ji yra beprasmiška. Kitaip tariant, susikoncentruokite ties malonumo pašalinimu iš malonios veiklos.

12. Didelę laiko dalį praleiskite, galvodamas apie save. Nuolatos nerimaukite dėl savo elgesio priežasčių, analizuokite savo trūkumus, mąstykite apie problemas. Tai padės jums išvystyti pesimistinį požiūrį į gyvenimą. Neleiskite, kad jus išblaškytų bet kokia teigiama patirtis ar įtaka.

Galite mąstyti apie kitų, ar viso pasaulio problemas. Jūsų vaikas susirgo? Mąstykite apie tai, kaip jums sudėtinga kelioms dienoms išeiti iš darbo, kad juo pasirūpintumėte.

Jūsų antroji pusė įsižeidė dėl jūsų elgesio? Susitelkite ties tuo, kaip jūs jaučiatės, kai jūsų antroji pusė pasako apie tai, kaip jaučiasi. Mąstydami ne tik dėl savo problemų, tačiau ir dėl kitų, galite tapti giliu ir jautriu mąstytoju, laikančiu visus pasaulio sunkumus ant savo pečių.

Pratimas: atsisėskite ant patogios kėdės bei pagalvokite apie neigiamas emocijas, pavyzdžiui, pyktį, depresiją, nerimą, nuobodulį ar dar ką nors. Sutelkite dėmesį į šiuos pojūčius 15 minučių. Likusią dienos dalį kartas nuo karto grįžkite prie šių pamąstymų nepriklausomai nuo to, ką veikiate.

13. Praeities šlovinimas padeda jums galvoti apie tai, koks geras, laimingas, sėkmingas ir vertingas gyvenimas buvo tada, kai buvote vaikas, jaunas žmogus ar jaunavedys bei apgailestauti, kaip viskas nuo to laiko pablogėjo. Pavyzdžiui, kai buvote jaunas, buvote žavus, šokote sambą su išvaizdžiais vyrais paplūdimyje, šviečiant mėnesienai, o dabar jums liko tik nelabai vykusi santuoka.

Praeities kaltinimas taip pat gana tinkamas užsiėmimas. Gimėte netinkamoje vietoje netinkamu metu, niekada negaudavote to, ko norėjote, jautėtės diskriminuojamas, niekada nebuvote vasaros stovykloje. Kaip gi jūs galite jaustis laimingas, jei jūsų praeitis tokia bjauri?

Svarbu grįžti prie blogų prisiminimų, rimtų klaidų, traumavusių įvykių, kurie turėjo daug daugiau įtakos jūsų formavimuisi ir ateičiai, nei geri dalykai, pasisekimai ar laimingi atsitikimai. Sutelkite dėmesį į blogus laikus.

Pratimas: sudarykite blogiausių prisiminimų sąrašą bei turėkite jį visada šalia, kad galėtumėte dažnai jį peržvelgti. Kartą per savaitę papasakokite kam nors apie savo siaubingą vaikystę ar tai, kad jūsų gyvenimas prieš 20 metų buvo daug geresnis.

14. Pasistenkite įsimylėti žmogų, turintį esminį trūkumą (kačių mylėtoją-fanatiką, lošėją, alkoholiką, mergišių, sociopatą) ir nuspręskite šį žmogų pakeisti, nepriklausomai nuo to, ar jis nori keistis, ar ne. Tvirtai laikykitės įsitikinimo, kad galite pakeisti žmogų bei ignoruokite bet kokius tai paneigiančius įrodymus.

Pratimas: užsiregistruokite internetinėje pažinčių svetainėje, pamatykite, kiek per vieną popietę galite padaryti neteisingų pasirinkimų. Pasistenkite susitikti su šiais žmonėmis. Būtų gerai, jei buvimas šioje svetainėje dar ir nemažai kainuotų. 

Tai padeda, jei dalykai, kuriuos kritikuojate, daugeliui žmonių patinka, taigi jūsų nemėgimas išskirs jus. Automobilių kamščių ar uodų nemėgimas nėra pakankamai išradingas – visi žino, kad šie dalykai nekelia džiaugsmo, todėl nesulauksite daug dėmesio, jei ir jūs jų nemėgsite. Kodėl gi neišreiškus neigiamos nuomonės apie filmą, kurį visi jūsų draugai dievina?

Pratimas: sudarykite 20 dalykų, kurių nemėgstate, sąrašą, ir pagalvokite, kaip dažnai galite juos įterpti į kasdienius pokalbius. Siekiant geriausių rezultatų, nemėkite dalykų, kurių niekada net neišmėginote.

Paskelbta 2013 m. lapkričio 21 d. www.delfi.lt 

  

Spausdinti

Trumpai drūtai

Pažangus personalo valdymo modelis neįmanomas be humanizmo

Interviu su eBay personalo direktore Beth Axelrod. 

 

Neįprastas karjeros posūkis – iš konsultavimo verslo į personalo valdymą. Beth Axelrod -- “eBay” žmogiškųjų išteklių vadovė. Interviu apie aktualijas, įdomus požiūris į talentų ugdymą ir į moterų vaidmenį. Sėkmės formulė -- rezultatai plius humanizmas. 

Beth Axelrod 

Svarbiausi faktai: 

Gimė 1962 m., rugpjūčio 17 d., Naujajame Londone, Konektikuto valsijoje, JAV 

Ištekėjusi, 2 vaikai 

Išsilavinimas: 

  • Bkalauras: 1984 m. Pensilvanijos universito Vartono (Wharton) mokykloje įgijo inžinerinių mokslų su finansine pakraipa bakalauro laipsnį. 
  • Magistras: 1989 Jeilio (Yale) universitete įgijo verslo vadybos ir viešojo administravimo magistro laipsnį. 

Karjera: 

  • “eBay“ (2005–iki dabar) 

Personalo vadovė – vyresnioji viceprezidentė 

Skaityti daugiau...