Ką ekstravertams reikia žinoti apie introvertus


Kai pranešate apie organizuojamą kompanijos renginį gamtoje, pastebite, kad kai kas šią žinią sutinka santūriai ir visai nešokinėja iš džiaugsmo. Svarstote “Kas tiems vaikinams ar merginoms nepatinka? Gal jie apskritai viskuo nepatenkinti?”.

Tokie ir panašūs nesusipratimai dažnai pasitaiko, kai ekstravertai mėgina suprasti introvertus pagal savo pačių pavyzdį. Nesusipratimus bei įtampą gilina ir įvairios “madingos” vadybos teorijos, teigiančios, kad viena yra gerai, o kita – blogai. Tuo tarpu realybėje kiekviena savybė turi savo privalumus ir trūkumus – nėra vieno tobulo varianto, bet yra psichologiniai normalių žmonių skirtumai.

Tie, kurie skaito šį tekstą gali nežinoti, kuriai, introvertų ar ekstravertų, stovyklai priklauso. Norėtųsi tikėti, kad dauguma vis dėlto žino, bet jei ne, tai keletas apibūdinimų bendrais bruožais padės susigaudyti kas yra kas. 

Ekstravertai dažniausiai yra tie, kuriems buvimas tarp žmonių teikia energijos. Tikėtina, kad jie, vos minutę pabuvę vieni, čiups telefono ragelį. Jie mėgsta, kad vakarėliai būtų kiekvieną savaitgalį, jie nuolat plepa ir sukinėjasi tarp žmonių.

Introvertai dažniausiai yra tie, kuriems energijos teikia buvimas vienumoje. Į vakarėlius juos dažniausiai reikia atitemti, o iš ten jie linkę greitai išeiti, nes jiems įdomiau veikti vienumoje, pvz. skaityti, rašyti, svajoti.

Šiuolaikiniame reklamos ir popkultūros pasaulyje introvertų savybės dažnai nušviečiamos neigiama šviesa, todėl dauguma natūraliai galvoja, kad su introvertais kažkas ne taip.

Yra keletas dalykų, kuriuos kiekvienas ekstravertas turėtų žinoti apie introvertus:

 

1. Jei asmuo yra introvertas, tai nereiškia, kad jis yra drovus arba antisocialus

Tai yra bene didžiausias nesusipratimas, kai ekstravertai vertina introvertus. 

Ekstravertai linkę tempti introvertus į vakarėlius ir visaip įtikinėti juos, kad įsitrauktų į įvairią socialinę veiklą. Kai introvertai mandagiai atmeta jų pasiūlymus, ekstravertai automatiškai daro prielaidą, kad kažkas yra ne taip ir ima klausinėti “ar viskas gerai”, kai, žinoma, viskas būna gerai. 

Tai toks dažnas nesusipratimas. Kai tik ekstravertai pamato šį scenarijų, jie automatiškai galvoja apie drovumą arbą antisocialumą, kaip apie vienintelę logišką atsisakymo priežastį. Dar daugiau, kai ekstravertai visaip stengiasi introvertus įtraukti į pasiplepėjimą, tai jiems prireikia pastangų lyg turėtų pramušti plytų sieną.

Introvertų smegenų aktyvumas labiau pasireiškia priekinėse skiltyse ir kai šias sritis aktyvuoja veikla vienumoje, introvertai gauna energijos iš problemų sprendimo, introspekcijos ir sudėtingo mąstymo procesų. 

Ekstravertų yra aktyvesnės užpakalinės galvos smegenų dalys, kurios susiję su jutiminės informacijos iš išorinio pasaulio gavimu ir apdorojimu, todėl jie siekia energizuojančių stimulų iš išorinio pasaulio bendraudami su kitais žmonėmis.

Introvertai yra tiesiog skirtingai “sukonstruoti” ir su jais viskas tvarkoje. Be abejo, gali būti, kad tarp introvertų bus keletas antisocialių asmenų, tačiau tai tėra sutapimas, o ne dėsningumas.

Jūs pamatysite, kad visi introvertai yra savaip puikūs, jei tik kažkas nepradės subtiliai piršti priešingos nuomonės.

 

2. Introvertai nemėgsta tauškalų

Jei norite įtraukti introvertus į pokalbį, praleiskite plepėjimo fazę. Introvertai mėgsta gilius pokalbius juos dominančiomis temomis. Jie polemizuoja, eina už paviršutiniškumo ribų ir tyrinėja žmonių vidų, kad pamatytų, kas iš tiesų ten vyksta.

Dauguma introvertų plepėjimą vertina kaip laiko švaistymą, nebent jie bendrautų su visiškai naujai sutiktu žmogumi. 

Ši savybė tikriausiai prisidėjo prie dar vieno nesusipratimo, ekstravertams vertinant introvertus – kad visi introvertai yra arogantiški. Kodėl? Nes ekstravertai pastebi, kad introvertai mažiau kalbasi su žmonėmis. Ekstravertai daro prielaidą, kad introvertai mano esantys geresni už kitus ir kiti neverti jų dėmesio. Tačiau tai tik prioriteto klausimas. 

Ekstravertai klesti taukšdami. Introvertai plepalų nekenčia. Ir nėra nieko blogo nei vienu, nei kitu atveju, tik skirtingi prioritetai.

 

3. Introvertai taip pat mėgsta bendrauti – tik kitaip ir rečiau, nei ekstravertai

Priešingai įsigalėjusiai nuomonei, introvertai mėgsta bendrauti, tik tai daro kitaip ir rečiau nei ekstravertai. Introvertai mėgsta gilius pokalbius. Diskusija jiems svarbiais klausimais juos energizuoja, jiems patinka suprasti ką ir kaip kiti žmonės galvoja, jiems patinka rasti sąsajas, giliai kapstyti, nustatyti pirmines priežastis ir pan. 

Įdomiausia, kad introvertai taip pat gali daryti daugelį dalykų, kurie ekstravertams natūraliai gerai sekasi – sakyti įspūdingas kalbas, meiliai suokti su bet kuo, būti vakarėlio siela, apsukti visiems galvą, bet tik trumpą laiko tarpą. Po to jiems kurį laiką reikia pabūti su savimi.

 

4. Introvertams reikia laiko pabūti vieniems, kad atstatytų energiją 

Ekstravertams atrodo, kad introvertai prieš juos nusistatę, kadangi nuolat atmeta pasiūlymus dalyvauti įvairiuose socialiniuose renginiuose. Introvertai vertina pakvietimus, bet žino, kad siūlomos socialinės funkcijos iš jų pareikalaus labai daug energijos, jei jie sutiks. 

Jiems reikia pabūti vieniems, kaip reikia maisto ir vandens. Duokite jiems erdvės. Nieko blogo jiems nėra. Jie ne depresyvūs ir ne liūdni. Jiems tiesiog reikia laiko pabūti vieniems, kad pasikrautų išnaudotas savo baterijas.

 

5. Introvertai yra gerai socialiai prisitaikę 

Dauguma introvertų taip pat kaip ir ekstravertai nusimano bendravimo su kitais žmonėmis niuansuose, papročiuose ir manierose, tik jie bendrauja rečiau. Kadangi ekstravertai nemato introvertų pakankamai dažnai bendraujant, jie daro klaidingą prielaidą, kad introvertai nėra gerai socialiai prisitaikę.

Tai dar labiau užaštrina visus nesusipratimus ir duoda pagrindą introvertams klijuoti keistuolių, vienišių ir pan. etiketes. 

Bandymas introvertą pakeisti ekstraversijos linkme yra žalingas jau vien tuo, kad suponuoja prielaidą, kad su introvertais yra kažkas ne taip ir taip žemina jų savigarbą. 

Faktiškai, introvertai yra žmonių civilizacijos progreso lyderiai. Albertas Einšteinas, Isaokas Niutonas, Čarlzas Darvinas yra introvertų pavyzdžiai mokslo sferoje. Kam mokslas neįdomu, nustebs, kiek daug introvertų yra tarp žinomų popkultūros veikėjų. Pavyzdžiui, Julia Roberts, Steven Spielberg, Tom Cruise. Besidomintiems sportu bus įdomu, kad Michael Jordan ir Tiger Woods yra taip pat introvertai. 

Introvertai turi daug privalumų. Jie turi nepaprastą sugebėjimą atrasti naujas idėjas, sutelkti dėmesį, koncentruotis, daryti išvadas, stebėti ir pastebėti dalykus, į kuriuos dauguma žmonių neatkreipia dėmesio, jie moka labai gerai klausyti ir labai dažnai turi turtingą ir ryškią vaizduotę.

Kuo daugiau ekstravertai žinos apie introvertus, tuo mažiau įtampos ir nesusipratimų bus tarp šių stovyklų.

 

Spausdinti

Trumpai drūtai

„Deleguodami“ ir „funkcionuodami“ netapkime pasipūtusiais pastumdėliais. Kalbininko pastabos apie personalo terminiją

Valdininkas (delegatas) deleguoja funkcijas?

Ar supratote, ką parašiau? Kodėl taip parašiau? Todėl, kad atsiranda madingų tarptautinių žodžių, jie pasitveriami ir imami vartoti ten, kur galima išsiversti vartojant lietuviškus jų atitikmenis. Taip atsitiko su veiksmažodžiu „deleguoti“ ir daiktavardžiu „funkcijos“.

Vieną gražią dieną didžioji dauguma bent kiek prakutusių, dirbančių valstybės tarnautojais, staiga ėmė ir pasidarė delegatais (atstovais), nes ėmė vienas kitą deleguoti, galbūt pasiklausę, kaip šneka politikai ir, nustvėrę madingą žodį, be gilesnio apmąstymo ėmė jį visur kaišioti. Kokie jie ten galėtų būti delegatai (atstovai) paprasčiausioje valstybės institucijoje?

Skaityti daugiau...