Psichologija vadovams

Arba psichologija tave vejasi, arba tu su ja susidraugauji, kito kelio nėra.

Trumpas, bet esminis psichologijos pritaikymo darbuotojų vertinimui ir vadovavimui kursas:

Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

Šito neatidėliokite

  Kai bėgi, žiūri tik į priekį.

  Kai stabteli - atsigręži į psichologiją, kad       išlaisvintum savo tikrąjį aš.

  TESTAI SAVĘS PAŽINIMUI:
  +370 698 48200
  Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.
Spausdinti

Apie sadistišką žmonių meilę gyvūnams

Autorius Ieva Vaivaraitė. Paskelbta: Provokacijos


Žmonės dažnai sako, kad myli gyvūnus. Paprastai ne visus, bet kažkuriuos tai tikrai. Nes jie gražūs, mieli, sąmoningi, atsidavę. Jie greiti, stiprūs, gudrūs, paslaptingi... Mus žavinčias gyvūnų savybes galima vardinti ilgai. Evoliucijos bendražygiai visais laikais keldavo žmogui nuostabą. Dabar, kai gyvename betoninėse dėžutėse ir daugelį gyvūnų (net Lietuvos) „pažįstame“ tik iš filmų arba nuotraukų, situacija tapo itin paradoksali. Kuo mažiau sąlyčio su gyvąja gamta turime, tuo keistesniais būdais jo siekiame.

Gyvūnai įkvepia, ramina ir žavi 

Cirkai, zoologijos sodai ir parkai, delfinariumai, augintiniai... Kalnai mielų pliušinių gyvūnėlių vaikų kambariuose. Įkvepiančios iliustracijos mažųjų knygose, kurios knibždėte knibžda paslaptingos gyvasties. 

Šie pavyzdžiai atspindi žmogaus troškimą (nebūtinai sąmoningą) bendrauti su kitomis gyvomis būtybėmis. Gaila, tačiau šį ilgesį dažniausiai malšina apsukrūs pramogų verslo atstovai. Jie žino, kas ir kodėl traukia žmones, o ypač vaikus. 

Spausdinti

Ekonominė krizė ir emocijos

Autorius gilė. Paskelbta: Provokacijos

Esame bauginančių ekonomikos įvykių liudininkai. Finansinį krachą patiria privatūs asmenys, mažos ir didelės įmonės, svarbiausi pasaulio bankai. Net kai kurios valstybės, pavyzdžiui, Islandija, atsidūrė ties finansinio žlugimo riba.   

Niekas nežino, kas bus rytoj.

Tačiau viena aišku, kad negalima leisti, kad šie dalykai mus glumintų.

Spausdinti

Trys būdai, kaip universitetuose perkami pažymiai

Autorius Mindaugas Jackevičius. Paskelbta: Provokacijos

 

Valstybiniai universitetai vykdo grubų verslą ir nedaug dėmesio skiria studijų kokybei, jie tėra suinteresuoti išsaugoti už mokslą mokančius studentus. Taip DELFI tvirtina banko „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis, įvardijantis tris būdus, kaip Lietuvos aukštosiose perkami pažymiai. Panašiai kalba ir studentiškos organizacijos.

Pirmiausia N. Mačiulis primena 2007 m. Konstitucinio Teismo sprendimą, pagal kurį valstybiniams universitetams į mokamas vietas galima priimti neribotą kiekį studentų.

„Taip buvo sukurta teisinė bazė ir didžiulė finansinė paskata valstybiniams universitetams priimti kuo daugiau studentų į mokamas vietas nelabai atsižvelgiant į tai, ar priimami abiturientai turi kompetencijų mokytis universitete. Kol tokie studentai moka už studijas, universitetams yra paskata jų neišmesti – net jei studentas nieko nemoka, rašyti jam teigiamą pažymį tam, kad jis liktų studijuoti ir toliau mokėtų universitetui“, – aiškina N. Mačiulis. 

Spausdinti

Ką mes pasiryžę paaukoti dėl darbo?

Autorius Ina Savickienė. Paskelbta: Provokacijos

 

Zigmundas Froidas XX a. pradžioje padarė revoliucinį atradimą – žmogus turi pasąmonę, kurioje karaliauja seksualiniai instinktai. O šie, kupini galingo energetinio užtaiso, prasiveržia į kasdieninį gyvenimą įvairiomis nebrandžiomis formomis, kaip antai, kompleksai, neurozės ir pan. Neįsisąmoninti potraukiai pripildo mūsų gyvenimą kančios, riboja laisvę racionaliai veikti.

Šimtmetį trukusi seksualinė revoliucija atvėrė masėms vartus į uždraustą pasąmonės sodą. Dabar vaikai nuo mažų dienų per žiniasklaidos kanalus pratinami atpažinti seksualinius simbolius ir tenkinti savo seksualinius poreikius. Nebelikus užblokuotų instinktų, visuomenė tarsi turėjo tapti sveikesnė, harmoningesnė. Palikime tai įvertinti ateities kartoms.

Spausdinti

Rusija ir Kinija niekada nesukurs nieko vertingo

Autorius Žanin Hirlender. Paskelbta: Provokacijos

   

Pasak švedų ekonomisto Kjelio Nordstremo, knygos “Funky Business” autoriaus, JAV ateityje išliks pagrindinė jėga ekonomikoje, nes emigrantas, atvykstantis į JAV, gali per keletą metų tapti amerikiečiu, net jeigu jis ne itin idealiai kalba angliškai.

Pavyzdžiu K.Nordstremas pateikė Arnoldą Švarcnegerį. „Amerikos firmų taisyklės tokios, jog nesvarbu, iš kur tu kilęs. Pavyzdžiui, visada yra elgesio kodas, apie kurį galima pasiskaityti, ir paprastai su iliustracijomis.

Žinoma, Švedijoje irgi yra elgesio kodas, bet jis neformalus. Amerikos firmose yra tikslios taisyklės, kaip elgtis, kur ir kada pietauti. Sėkmė taip pat vertinama nepaprastai formaliai. Iškart aišku, ko iš tavęs nori ir ką tu pasiekei. Ir tie mastai vienodi visiems: vyrams, moterims, amerikiečiams, užsieniečiams. Jiems visiškai tas pats, ar tu musulmonas, ar lesbietė: jeigu tu geras darbuotojas, tu su mumis“, - paaiškino K.Nordstremas interviu “Die Presse". 

Spausdinti

Grįžkit į „Sodros“ glėbį, vaikai paklydėliai!

Autorius P. Gylys. Paskelbta: Provokacijos

 

Daugiau nei dešimtmetį kartu su prof. R. Lazutka ir keletu kitų ekonomistų bei politikų kariaujame nelygų karą su gausia ir gerai ginkluota, o tiksliau – stipriai piniguota privačių pensijų fondų interesų gynėjų, lobistų kohorta.

Prieš mus laisvos rinkos (iš tiesų- monopolinės ekonomikos) „ekspertai“, komercinių bankų bei kai kurie žiniasklaidos atstovai.

Jų fronto liniją legitimizuoja, politiškai apiformina vos ne po visas pagrindines partijas išsibarstę idėjiniai liberalai – partiniai veikėjai, nesusivokiantys, kad ekonomika ir rinka nėra tas pats, bandantys įtikinti, kad valstybė yra blogis ir kad nėra tokio daikto kaip viešasis interesas arba, kad jis tėra privačių interesų suma, kad privačių interesų lygmenyje galima išspręsti mažne visas, taip pat ir makroekonomines, problemas.

Anoje pusėje yra trys galios šaltiniai – pinigai, informacinė (tiksliau- dezinformacinė) jėga ir politinė valdžia. Ten nesismulkinama dėl milijono kito, ten nėra skrupulų, kai vietoje faktų ir argumentų imama vadovautis išmįslais, kai mūsų pusė išvadinama homo sovieticus ar ekonomikos neišmanančiais. Arba kai Sodrą imama vadinti finansine piramide.

Spausdinti

Kaip susigrąžinti „Pribaltiką”?

Autorius Romas Sadauskas-Kvietkevičius. Paskelbta: Provokacijos

 

Vis dažniau girdime apie Rusijos „minkštosios galios” didinimą ir šimtus milijonų naftos dolerių, skiriamų kultūrinei ekspansijai į kaimynines šalis.

Tai jums ne brutalūs dujininkų grasinimai didinti kainas ar mūsų verslo diskriminavimas Rusijos rinkoje. Dabar Rusija ateina taikiai, ištiesta ranka, su gėlių puokštėmis, dainomis ir šokiais, koncertų bei festivalių programomis.

„O kas čia blogo?”- klausia ne tik Maskvoje ar Leningrade mokslus baigę ir supuvusiuose Vakaruose rusiško dvasingumo pasigendantys senosios kartos inteligentai. Jauniems žmonėms dar sunkiau suprasti, kuo autoritarinės Rusijos kultūros eksportas skiriasi nuo britiško, prancūziško ar vokiško.

Šviežiausias pavyzdys iš besidžiaugiančio rusakalbių poilsiautojų srauto didėjimu Druskininkų kurorto - aną savaitę Jaunimo užimtumo centre surengtas Tarptautinis vaikų kūrybos festivalis „Pasaulis aplink mus“ ir jo metu vykęs Lietuvos ir Rusijos mados teatrų konkursas „Pabaltijo žvaigždė“. Ne Baltijos šalių - Pabaltijo. Gal dar prisimenate, Sovietų Sąjungoje mus taip ir vadindavo - „Pribaltika”.

Spausdinti

Bitkoinas - elektroninis ateities „auksas“, turintis gerąsias aukso savybes, bet neturintis jo trūkumų?

Autorius Ina Savickienė. Paskelbta: Provokacijos

 

Kas yra bitkoinai  

Terminas „Bitcoin“ kilęs iš dviejų anglų kalbos žodžių („Bit“ – bitas, informacijos vienetas  ir  „Coin“ – moneta). Tai nauja, eksperimentinė elektroninė virtuali valiuta, XXI amžiaus pinigai. Bitkoinai atsirado daugiau nei prieš ketverius metus, ir jais galima atsiskaityti už prekes bei paslaugas. Sistema suteikė galimybę vartotojams išlikti visiškai anonimiškiems, nes pirkimas ir bitkoino vartojimas vyksta anonimiškai ir tiesiogiai tarp dviejų vartotojų panašiai kaip lygiarangio ryšio (peer-to-peer) tarp dviejų įrenginių atveju, kai tarp įrenginių nėra pavaldumo santykio. Analogiškai veikia torrent tinklas. Toks tinklas neturi centrinio serverio ir jokio kito centralizuoto valdymo, jį įtakoti ir keisti gali išimtinai tik patys šio tinklo dalyviai, jo vartotojai. Tai atviro kodo programa, jos veikimo algoritmas yra viešas, visiems prieinamas, ir visi sugebantys gali jį visaip tobulinti.

Spausdinti

Teisėti klientų lūkesčiai ir blogi įpročiai

Autorius - pbc -. Paskelbta: Provokacijos

 

klientasDirbant su klientu jam visada rūpės, todėl pirmiausia reikia kartu su klientu išsiaiškinti:

 

1. Kokia viso darbo aptimtis

2. Ką klientas nori gauti ir kada

3. Kokia atsakomybė atitinkamai tenka konsultantui ir klientui

4. Kaip bus valdoma, kontroliuojama etapais, darbo eiga – tarpinės ataskaitos, susitikimai, kuriuose aptariami rezultatai, priėmimo aktai, tarpiniai atsiskaitymai ir pan.

 

Deja, pasitaiko „gudrių“ klientų, kurie turi blogų įpročių:

Spausdinti

Vienas žmogus – daug karjerų: sėkmė darbe IR (ARBA) gyvenime

Autorius - pbc -. Paskelbta: Provokacijos

 

karjerosPasiekimų teorijaMarci Alboher savo knygoje „Vienas žmogus – daug karjerų“ (One Person/Multiple Careers) su paantrašte „Kaip pasvirasis brūkšnys gali paveikti jūsų darbą“ pavyzdžius daugiausia pateikia iš teisininkų gyvenimo. Autorę, iš profesijos teisininkę, įkvėpė sociologo Gailo Sheehy idėjos, kurio nuomone, vienintelė žmogaus tapatybė kelia didelę atsakomybę. Ji tik didina asmens pažeidžiamumą, staiga pasikeitus ekonomikos sąlygoms... Susikurti daug tapatybių – pati geriausia apsauga nuo proto ir kūno negalių. 

Žmogus, įgijęs profesiją „per brūkšnelį“, kartu įgyja ir naujas galimybes. Antai, teisininkas ir (arba) artistas, ir (arba) antrepreneris, ir (arba) rašytojas, konsultantas ir t. t. Tokie žmonės būna labiau patenkinti gyvenimu nei dirbdami tik vieną ir tą patį darbą. Tačiau pabrėžiama, kad toks karjeros modelis, žinoma, tiks ne visiems. Šiandien daugelis, dėl kokių nors priežasčių nepatenkinti savo pagrindiniu darbu, ieško galimybių papildomai užsidirbti. 

Spausdinti

Kaip kilti karjeros laiptais... Laikykitės šių principų

Autorius - pbc -. Paskelbta: Provokacijos

 

1. Daryk daugiau, nei iš tavęs tikimasi. Savanoriškai prisiimdamas kai kuriuos įsipareigojimus įrodyk, kad gali prisiimti papildomą atsakomybę.

2. Būk iniciatyvus ir padaryk tai, kas reikalinga, nelaukdamas kol tavęs paprašys. 

3. Įgauk įgūdžių, reikalingų karjeros kilimui. Pasinaudok darbdavio teikiamais mokymais, bet nesikliauk vien tik jais. Apsvarstyk ir kitų įgūdžių lavinimo kursų galimybę, apmokant už juos pačiam. 

4. Būk lojalus bosui, komandai, kompanijai (galima būti lojaliam ir nebūnant pataikūnu). 

5. Būk kantrus ir nesitikėk, kad visi turi skubėti tave stumti karjeros laiptais. Todėl pats nuolat demonstruok savo sugebėjimus. 

6. Matyk bendrą vaizdą ir suprask savo kompanijos misiją. Rask būdų, kaip padėti ją įgyvendinti. 

7. Taupyk savo kompanijai pinigus, rasdamas kelius kaip padidinti pajamas, sumažinti išlaidas ar optimizuoti procesus. 

8. Raportuodamas bosui apie problemas, kartu siūlyk ir sprendimus. 

9. Būk pagarbus visiems – vadovams, kolegoms, pavaldiniams, ypač klientams. 

10. Nebijok pasakyti Aš nežinau. Jei ko nors nežinai, pasakyk, nesistenk apsimesti. Tačiau sugebėk vėliau rasti atsakymus, kurių tau reikia. 

11. Prisiimk atsakomybę už savo veiksmus: jeigu esi kaltas – priimk kaltinimus, jei klydai – atsiprašyk. 

Spausdinti

V. Sinica. Meilė Lenkijai reikalauja slėpti istoriją

Autorius Vytautas Sinica. Paskelbta: Provokacijos

 

Vytautas SinicaSkaitant VDU istoriko Alvydo Nikžentaičio teiginius, jog Lietuvoje per mažai mokoma apie šių laikų Lenkiją ir per mažai stengiamasi išgyvendinti per XX a. susiformavusį priešiškumą lenkų tautai, apninka abejonės. Jos dar labiau sustiprėja skaitant Andriaus Kubiliaus prisipažinimą meilėje Lenkijai ir kvietimą atsiverti visų Lietuvos teritorijoje gyvenusių tautų istorijai kaip savai, o Vilniaus istorijoje atrasti lenkų ir žydų kultūrą kaip Lietuvos istorijos turtą, kartu pripažįstant, jog pastaraisiais amžiais tai buvo nelietuviškas miestas ir tuo Lietuva netgi gali didžiuotis.

Siūlymai, nors gražūs kaip Adomo Mickevičiaus eilės, tačiau visiškai vienas kitam prieštaraujantys. Iš tiesų galime arba sąžiningai ir be nutylėjimų priimti visą pastarųjų amžių Lietuvoje gyvenusių tautų istoriją, arba per selektyvią istoriją pagerinti santykius su kaimyne Lenkija. 2014 m. apklausos rezultatai rodo, kad net 27 procentai lietuvių Lenkiją laiko priešiška valstybe. Pagal šį rodiklį ji antra po Rusijos, kurią priešiška laiko beveik trys ketvirčiai, o dabar gal jau ir dar daugiau Lietuvos piliečių. Kaip jau įprasta, keista savinieka pasižyminčiam naujajam politiniam ir akademiniam lietuvių tautos elitui, šis priešiškumas buvo palaikytas lietuvių tamsumo išraiška, o kaltės dėl jo pradėta ieškoti vien Lietuvos valstybės klaidose. Jau tada pasigirdo ekspertų raginimų, jog būtina kryptingai dirbti gerinant Lenkijos įvaizdį Lietuvoje, tačiau kol kas lyg ir niekas nesiūlė to daryti per naujausiųjų laikų istorijos mokymą. 

Spausdinti

Juodosios gulbės - nenuspėjamos ir lemtingos

Autorius zerologinpanda. Paskelbta: Provokacijos

 

Šiuolaikinės finansų rinkos panašios į 1800-ųjų mediciną, kai nuvykę į Londono arba Paryžiaus ligoninę, savo mirties riziką pacientai padidindavo 4 kartus.

Plinkantis vyriškis, save vadinantis atsitiktinumų filosofu, yra Niujorko universiteto politechnikos instituto rizikos vertinimo garbės profesorius, vienas brangiausiai apmokamų lektorių visame pasaulyje. Anksčiau Nassimas Nicholas Talebas turėjo rizikos kapitalo įmonę „Empirica“, kuri jo sprendimu 2004 metais, grąžinusi 380 mln. dolerių investuotojams, buvo uždaryta, o jis pats visą savo laiką paskyrė jį išgarsinusios knygos „Juodoji gulbė“ rašymui.

 

2007 m. išleistoje knygoje jis išpranašavo 2008-ųjų finansinę krizę, teigdamas, kad esame akli retiems įvykiams ir sistemingai apsikvailinme tvirtindami galį prognozuoti riziką bei atlygį.

Metaforą „juodoji gulbė“ neįtikėtiniems dalykams apibūdinti sugalvojo romėnai, nes buvo įpratę matyti vien baltas gulbes. Tik atradus Australijos žemyną 17 a. paaiškėjo, kad juodosios gulbės egzistuoja tikrovėje. Talebas išplėtojo koncepciją apie „juodųjų gulbių“ įvykius – visiškai netikėtus ir turinčius itin stiprų, lemtingą poveikį.

Spausdinti

Vieniems išpardavimai, kitiems - išpirkimai

Autorius Ina Savickienė. Paskelbta: Provokacijos

 

Norint susikalbėti išpardavimų tema, svarbu susitarti, ką norime suprasti -  parduodančią pusę, t.y. verslą, ar norime pažvelgti perkančios pusės - žmogaus akimis. 

Iš verslo pozicijų išpardavimai yra verslo plano dalis ir skirta pajamoms uždirbti, nuostoliams sumažinti, žinomumui padidinti ir pan. Žmogus yra objektas, priemonė šiam tikslui pasiekti. Jis turi ateiti ir palikti kuo daugiau savo valiutos mainais į tam tikros vertės daiktus. Laukinio kapitalizmo atstovui nerūpi, kaip žmogus jausis kitą rytą, ar jo vaikai turės ką valgyti. Paradoksalu, bet verslas, bet kokiomis priemonėmis siekdamas savo tikslų, labai dažnai prašo užuojautos iš savo aukų - pirkėjų, atsieit, jei mes taip nedarysime, tai neišsilaikysime, žlugsime. Išsunkti pirkėjai turi nesipiktinti, bet gailėti „tik“ išgyventi siekiančio verslo.

Perkančiojo žmogaus atžvilgiu išpardavimų poveikis gali svyruoti nuo naudos iki priklausomybės. Kai kalbame apie naudą, didelių diskusijų nekyla. Tačiau kaip pastebėti priklausomybę ir kaip jos išvengti? Pradžiai pasidairykime po draugų ir pažįstamų namus. Kur nors tikrai rasime per daug daiktų ar drabužių, pirktų kai buvo akcija. Ypač vyrai galėtų paliudyti, kad jų žmonų ar draugių spintos nesuprantami prigrūstos įvairių skudurų. Tad pabandykime į savo elgesį pažvelgti kaip sekliai - ar nėra jame nevalingo pirkimo požymių.

Spausdinti

Į Lietuvos vaikus nukreiptos alkoholio reklamos etiniai aspektai

Autorius Vaida Liutkutė. Paskelbta: Provokacijos

Vartotojiška kultūra neatsiejama nuo reklamos, todėl ją galima laikyti susidorojimo su žmogumi būdu. Reklamos galia milžiniška, atimanti iš individo bet kokią laisvą teisę pasirinkti.

Dėl nepažabotos alkoholio reklamos jo vartojimas Lietuvoje tapo socialine norma. Tai gerai paliudija ir mūsų visuomenėje įsigalėjusi nuostata, jog alkoholis yra maisto produktas, o tokios prekės kaip alkoholinis šampanas yra dažnas vaikiškų, jau nekalbu apie paaugliškas šventes, atributas. Alkoholio pramonė, neturinti jokių moralės skrupulų naudojasi silpna šalies įstatymine baze, o dabartinė situacija dėl alkoholio reklamos draudimo pernelyg primena Baltazaro puotą...

Būkime atviri patys sau, žmonės išleidžia pinigus alkoholiui dažnai tik tam, kad atsikratytų juos laikinai kamuojančio nuobodulio, kurį sukuria dabartinė urbanistinė visuomenė.

Spausdinti

14 ypatingai savęs gailinčių žmonių savybių

Autorius delfi.lt. Paskelbta: Provokacijos

  

Cloe Madanes – pasaulinio pripažinimo sulaukusi novatorė bei šeimos ir greitosios terapijos mokytoja, viena iš strateginio požiūrio į šeimos terapiją pradininkių. Ji yra parašiusi 7 knygas, tapusias šios srities klasika: „Strateginė šeimos terapija“, „Už vienpusio veidrodžio“, „Seksas, meilė ir smurtas“, „Paslaptingoji pinigų svarba“, „Vyrų smurtas“, „Psichiatras kaip humanistas, socialinis aktyvistas bei sistematiškas mąstytojas“, „Santykių proveržis“.

Daugelis mūsų teigia, kad nori būti laimingi: turėti prasmingą gyvenimą, juo mėgautis, jausti pilnatvę bei dalintis meile ir draugyste su kitais žmonėmis ir galbūt kitomis rūšimis – šunimis, katėmis, paukščiais ar dar kuo nors.

Tačiau kaip bebūtų keista, kai kurie elgiasi taip, lyg norėtų nuolat savęs gailėtis – jiems puikiai sekasi į gyvenimą įsileisti kančią, net jei jie iš to negauna jokios akivaizdžios naudos, nes savęs gailėjimasis nepadeda jiems susirasti mylimųjų ir draugų, geresnės darbo vietos, uždirbti daugiau pinigų ar įdomiau praleisti atostogas.

Kam jie tai daro? Padariau išvadą, kad kančia – tai meno forma, o pasitenkinimas, kurį, atrodo, jame randa žmonės, atspindi kūrybines pastangas, kurių reikia kančiai išgyventi. Kitaip tariant, kai gyvenimo sąlygos yra stabilios, taikios bei palankios, nevyksta pilietiniai karai, nebadaujama, nesiautėja epidemijos, nėra susierzinimą keliančio skurdo, savęs gailėjimasis tampa amatu, reikalaujančiu vaizduotės, vizijos bei išmonės.