Šiandien rekomenduojame

Žmonių laimė kaip politikos tikslas - Butano pavyzdys


Jau daugelį šimtmečių žmonės vis svarsto, kaip reikia pasiekti laimę. Toks klausimas kyla ne tiek pavieniams asmenims, bet ir valstybių valdžios elitams. Todėl nenuostabu, jog ir valstybių mastu laimė buvo siektinas dalykas ir budistinėse, ir kitų religijų šalyse. Pirmąjį XXI amžiaus dešimtmetį kai kurių valstybių vyriausybės taip pat pradėjo vis labiau svarstyti apie naują politikos kryptį, nes tapo aišku, jog besaikis BVP aukštumų siekis ne visąlaik veda link žmonių laimės.  Į šią problemą ekonomistai atkreipė dėmesį jau XX amžiaus antroje pusėje, kai maža daugelio užmiršta Butano karalystė pradėjo vykdyti į žmonių laimę orientuotą politiką.

 

Butanas – pavyzdys visam pasauliui?

Viskas prasidėjo naujojo karaliaus atėjimu į valdžią. Jau savo inauguracijos kalboje būsimasis Butano karalius Jigme`as Singye`as Wangchuckas apibrėžė savo politikos mąstymo kryptį: „Pažangos negalima matuoti vien tik į šalį įplaukiančiais pinigais. Tikras progresas bus tik tada, kai materialinė ir dvasinė pažanga eis sykiu“. Šiuo savo pasisakymu karalius rėmėsi visą savo valdymą.

Read more ...

Tarp individualybės ir standarto: personalo politika dėl darbuotojų išvaizdos

 

Ar dar neteko patirti šoko, kai vieną rytą ateinate į darbą, ir su jumis pasilabina darbuotojas: viskas kaip įprasta, tik apnuogintos kojos visu ūgiu išmargintos tatuiruotėmis. Arba vienas antakis papuoštas penkiais aštriadančiais žiogeliais?

Na, gal ir nieko baisaus, kad kažkur kitur pasaulyje žmonės taip puošiasi. Tačiau jūsų darbovietėje jums teks mažų mažiausiai išsakyti savo požiūrį, ypač jei sulaukiate įvairios reakcijos iš vadovų, darbuotojų ir gal būt klientų. 

Teks ieškoti aukso vidurio, kaip išsaugoti darbuotojų saviraiškos laisvės principus ir neerzinti konservatyvių klientų ar kitų bendradarbių. 

 Žvelgiant į pasaulio profesinę spaudą ir forumus galima tvirtinti, kad populiariausias taikomas reikalavimas turintiems tatuiruotes yra darbo metu jas pridengti rūbais. Leidžiami auskarai – nedideli ir tik ausyse. Bet yra žvelgiama ir laisviau. Pavyzdžiui, leidžiamos nedidelės tatuiruotės ar vienas kitas nedidelis auskaras kitose veido dalyse (antakiuose, nosyje ir pan.). Gali būti, kad specialūs apribojimai taikomi tik su klientais bendraujančių darbuotojų atžvilgiu. Yra dar viena nuomonė. Dalis personalo vadovų patys nešioja auskarus ar nedideles tatuiruotes ir tvirtina, kad tai visai normalu, ir klientai bei kolegos į tai reaguoja adekvačiai. Jie tvirtina, kad tatuiruotes galima laisvai toleruoti ir nereikia bijoti galimų reakcijų.

Kaip elgtis konkrečiu atveju, priklausys nuo kompanijos veiklos, kultūros ir formuojamo įvaizdžio. Jei nesate labai kūrybiška ar laisvalaikį organizuojanti kompanija, gal būt norėsite įvesti tam tikrus apribojimus. Juos reikalavimų forma patogiausia išdėstyti bendroje darbuotojų aprangos standartų tvarkoje, įtraukiant nuostatas dėl tatuiruočių ir auskarų darbo metu.

 

Pavyzdys (ištrauka iš kompanijos, valdančios Londono metropoliteną, nustatytos tvarkos darbuotojams):

 

3.3 Išvaizda ir asmeninė laikysena.

 

3.3.1 Tai labai jautri sritis, tačiau tinkama ir profesionali išvaizda daro didelę įtaką klientų nuomonei, atspindi jūsų savigarbą, ir veikia jūsų kolegas. Ši tvarka atspindi minimalius Londono metropoliteno įmonės standartus.

 

3.3.1.1 Asmeninė higiena turi būti tinkama.

3.3.1.2 Plaukai matomoje vietoje turi būti švarūs, tvarkingai nukirpti ir susegti. Saugumo sumetimais ilgi plaukai turi būti saugiai surišti ir kristi į nugaros pusę.

3.3.1.3 Plaukų spalva turi atrodyti natūrali.

3.3.1.4 Barzdos, žandenos ir ūsai turi būti tvarkingai pakirpti ir nebūti kraštutinio modelio ar stiliaus.

3.3.1.5 Makiažas turi būti korektiškas ir atrodyti natūraliai.

3.3.1.6 Rankos turi būti švarios.

3.3.1.7 Nagai turi būti nukirpti iki protingo saugaus lygio, būti švarūs ir atrodyti natūraliai. 

3.3.1.8 Tatuiruotės neturi būti įžeidžiamos, jos turi būti pridengtos uniforma.

 

3.4 Išvaizda – juvelyriniai dirbinai ir aksesuarai

 

3.4.1 Skonis ir papročiai keičiasi, tačiau šie standartai padeda Londono metropolitenui formuoti ir išsaugoti profesionalų įvaizdį. Pirminiai motyvai yra saugumas, apsauga ir norimas įvaizdis, demonstruojamas klientams ir kolegoms. Tolesni punktai nustato, kas yra priimtina Londono metropolitene.

3.4.1.1 Juvelyriniai dirbinai turi būti neiššaukiantys.

3.4.1.2 Žiedų skaičius turi būti minimalus.

3.4.1.3 Ausų auskarai yra leidžiami, tačiau nedidelio dydžio. Auskarai kitose matomose kūno vietose yra neleidžiami.

3.4.1.4 Grandinėlės ir apyrankės, jei nešiojamos, saugumo sumetimais turi būti nematomos.

3.4.1.5 Ženkleliai ir sagės, išskyrus patvirtintus Londono metropoliteno, neturi būti nešiojami.

3.4.1.6 Akiniai turi būti standartinio dizaino.

3.4.1.7 Plaukų aksesuarai – segtukai ir raiščiai turi būti neutralios arba tamsios spalvos.

3.4.1.8 Pirštinės turi būti pagamintos specialiai Londono metropoliteno užsakymu arba paprasto stiliaus, juodos arba tamsiai mėlynos spalvos.

3.4.1.9 Krepšiai, naudojami darbo metu, turi būti paprasto stiliaus ir laikomi uždaryti. Traukinių operatoriai turi naudoti tik uniforminius krepšius.

3.4.1.10 Muzikos ausinės ir kiti neuniforminiai aksesuarai negali būti nešiojami asmenų su uniformomis.

 

3.5 Išvaizda ir standartinis elgesys

 

3.5.1 Profesionali išvaizda klientų ir kolegų akyse apima ir jūsų standartinį elgesį. Rankos kišenėje, ramstymasis ant vartelių yra elgesio pavyzdžiai, kurie sudaro neigiamą įspūdį klientams apie visą Londono metropoliteną. Netinkamas elgesys kenkia įvaizdžiui. Toliau išdėstyti minimalūs elgesio reikalavimai.

3.5.1.1 Rūkyti darbo metu ir dėvint uniformą neleidžiama niekur, kur jus gali pamatyti klientai. Darbuotojai, norintys rūkyti pertraukų metu, turi tai daryti toliau nuo Londono metropoliteno patalpų įėjimo ar išėjimo. Rūkyti neleidžiama jokiuose personalo poilsio kambariuose, įskaitant tuos, kurie anksčiau buvo pažymėti, kaip rūkymo patalpos.

3.5.1.2 Personalas su uniforma negali pirkti ir vartoti alkoholinių gėrimų.

3.5.1.3 Valgymas, gėrimas ir kramtomos gumos kramtymas klientų akivaizdoje yra neleidžiamas.

3.5.1.4 Knygų, laikraščių ir kitokios asmeninio pobūdžio spaudos skaitymas klientų akivaizdoje yra neleidžiamas. 

3.5.1.5 Kūno laikysena klientų akivaizdoje visuomet turi būti tinkama. 

Print

Trumpai drūtai

„Deleguodami“ ir „funkcionuodami“ netapkime pasipūtusiais pastumdėliais. Kalbininko pastabos apie personalo terminiją

Valdininkas (delegatas) deleguoja funkcijas?

Ar supratote, ką parašiau? Kodėl taip parašiau? Todėl, kad atsiranda madingų tarptautinių žodžių, jie pasitveriami ir imami vartoti ten, kur galima išsiversti vartojant lietuviškus jų atitikmenis. Taip atsitiko su veiksmažodžiu „deleguoti“ ir daiktavardžiu „funkcijos“.

Vieną gražią dieną didžioji dauguma bent kiek prakutusių, dirbančių valstybės tarnautojais, staiga ėmė ir pasidarė delegatais (atstovais), nes ėmė vienas kitą deleguoti, galbūt pasiklausę, kaip šneka politikai ir, nustvėrę madingą žodį, be gilesnio apmąstymo ėmė jį visur kaišioti. Kokie jie ten galėtų būti delegatai (atstovai) paprasčiausioje valstybės institucijoje?

Read more ...