Psichologija vadovams

Arba psichologija tave vejasi, arba tu su ja susidraugauji, kito kelio nėra.

Trumpas, bet esminis psichologijos pritaikymo darbuotojų vertinimui ir vadovavimui kursas:

Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

Šito neatidėliokite

  Kai bėgi, žiūri tik į priekį.

  Kai stabteli - atsigręži į psichologiją, kad       išlaisvintum savo tikrąjį aš.

  TESTAI SAVĘS PAŽINIMUI:
  +370 698 48200
  Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.
Spausdinti

Bitkoinas - elektroninis ateities „auksas“, turintis gerąsias aukso savybes, bet neturintis jo trūkumų?

Autorius Ina Savickienė. Paskelbta: Provokacijos

 

Kas yra bitkoinai  

Terminas „Bitcoin“ kilęs iš dviejų anglų kalbos žodžių („Bit“ – bitas, informacijos vienetas  ir  „Coin“ – moneta). Tai nauja, eksperimentinė elektroninė virtuali valiuta, XXI amžiaus pinigai. Bitkoinai atsirado daugiau nei prieš ketverius metus, ir jais galima atsiskaityti už prekes bei paslaugas. Sistema suteikė galimybę vartotojams išlikti visiškai anonimiškiems, nes pirkimas ir bitkoino vartojimas vyksta anonimiškai ir tiesiogiai tarp dviejų vartotojų panašiai kaip lygiarangio ryšio (peer-to-peer) tarp dviejų įrenginių atveju, kai tarp įrenginių nėra pavaldumo santykio. Analogiškai veikia torrent tinklas. Toks tinklas neturi centrinio serverio ir jokio kito centralizuoto valdymo, jį įtakoti ir keisti gali išimtinai tik patys šio tinklo dalyviai, jo vartotojai. Tai atviro kodo programa, jos veikimo algoritmas yra viešas, visiems prieinamas, ir visi sugebantys gali jį visaip tobulinti.

Kuo patrauklūs bitkoinai

Mokėjimų transakcijos greitos ir ypatingai pigios, o neretai ir visiškai nemokamos.  Pavedimai yra anonimiški, vartotojams nebūtina prieš priimant mokėjimą save identifikuoti. Pakanka tik susikurti naują virtualią piniginę (kurios slaptsis kodas bus nežinomas niekam daugiau pasaulyje, tik jums vienam. Piniginę sukurti užtrunka keletą sekundžių, jų kiekis neribojamas, ir tai nieko nekainuoja. Ir jau sekančią sekundę galite į ją priimti bet kokią sumą. Taip taip, bet kokią – tai gali būti ir $0.0000002, ir $50 milijonų USD. Bet kiek. Tiek kiek reikia. Bet kada ir bet kur pasaulyje (kur tik pasiekiamas internetas), be jokų sienų ir teisinių apribojimų. Beveik akimirksniu ir beveik nemokamai.

Šie pinigai neturi centralizuotos priežiūros ar valdymo institucijos. Jų negalima  nei uždrausti, nei atimti, nei kitaip nusavinti. Jokios šalies vyriausybė, joks galingiausias valdovas negali kontroliuoti šių pinigų.

Bitkoinams iš principo neįmanoma infliacija. Galima tik nedidelė defliacija (nes bitkoinų kiekis sistemoje bus baigtinis, ribotas, ir jis niekad neviršys 21 milijonų vienetų. Kiekis gali tik mažėti.

Bitkoinų vertė

Kaip ir bet kurios kitos prekės, bitkoinų vertė didele dalimi priklauso nuo pasiūlos ir paklausos dėsnių. Nauji bitkoinai į sistemą leidžiami pagal iš anksto nustatytą tvarką ir yra išgaunami savotiškose „elektroninėse kasyklose“, pasitelkiant specialiai kodų narpliojimui pritaikytus superkompiuterius. Elektronnė valiuta buvo nugrimzdusi į užmarštį iki šių metų pradžios, kada staigi jos infliacija, panašiai kaip ir JAV dolerio, sulaukė neįtikėtino dėmesio. Bitkoinų vertė nuo 13 JAV dolerių šių metų pradžioje šoktelėjo iki 266 JAV dolerių balandį prieš sumažėjant iki 50 JAV dolerių ir galiausiai tapo apie 100 JAV dolerių.

Žymus kainos svyravimas paskatino svarstymus, ar bitkoinai yra teisėta valiutos forma. Dalies skeptikų teigimu, bitkoinus labiau tinka kolekcionuoti ir kaupti nei laisvai vartoti. Kitų tvirtinimu, bitkoinų vertė stabilizuosis, kai rinkoje jų atsiras daugiau. Šiuo metu apyvartoje yra truputį daugiau nei 11 mln. bitkoinų. Planuojama, kad 2140 metais apyvartoje bus maksimalus 21 mln. bitkoinų kiekis.

Šiais metais bitkoinų kaina, nors ir smarkiai svyruodama, toliau gana sparčiai augo, nes pasiūla nebegalėjo patenkinti kylančios paklausos. Daugybė spekuliantų susidomėjo virtualia valiuta, nepaisydami to, kad ji egzistuoja tik skaitmeniniu pavidalu, o jos kūrėjo ar kūrėjų tapatybę iki šiol gaubia paslaptis.

Daugybė smulkių teigiamų pranešimų (pirmieji ATM Kanadoje, Baidu pripažinimas, stabiliai ir nenumaldomai augantis mainerių tinklo pajėgumas) toliau augino tikėjimą ir viltis. Ir štai pirmomis lapkričio dienomis pratrūko Kinija. BTC jau buvo paiekęs ~ $200, kuomet prabilo Kinijos keitykla BTC-China,  kasdien vis stebindama naujais savo apyvartų augimais.  Vos geros dvi savaitės, ir Kinijos pirkėjai, įkvėpti teigiamo savo vyriausybės požiūrio į bitkoinus, kainą iškėlė daugiau nei 600%. O tai kas vyko 2013 m. vieną lapkričio sekmadienį, buvo neregėta ir tikrai sunkiai suvokiama. Vietoj įprastinio svaitgalio “štilio” vien per antrają savaitgalio dieną kaina šoktelėjo daugiau nei per prieš tai sekusias ištisas dvi savaites (nuo $640 iki $970)

Kinijos vaidmuo

2013 metų pradžioje Kinijos centrinė televizija (CCTV) sukūrė apie bitkoinus dokumentinę apybraižą, kuri buvo transliuojama gegužę. Praėjus trims dienoms po transliacijos, bitkoinų programos buvo parsisiųsta 40 tūkst. kartų; parsisiuntimų skaičius dar prieš programos transliaciją išaugo 13 kartų.

Valstybinės televizijos transliuojama dokumentika suteikė Kinijos gyventojams galimybę pradėti naudotis bitkoinais. Manoma, kad Pekinas skatina savo gyventojus naudotis šia valiuta norėdamas susilpninti JAV dolerio, kaip pasaulio rezervinės valiutos, statusą.

„Panašu, kad Kinija aktyviai skatina šalies gyventojus naudotis šia naujove. Viskam, kas transliuojama per televiziją Kinijoje, partija turi pritarti arba ne“, – elektroninės, virtualios valiutos naujienų tinklalapiui „Coindesk“ sakė vienas britų įmonės „Metalair“ įkūrėjų Džonatanas Turalas (Johnathan Turrall). – Jeigu rodoma per televiziją, vadinasi, tai valdžios iniciatyva“.

Aiškėja, kad bent jau šiuo metu Kinijos rinkos žaidėjai yra tie, kurie dabar „užsakinėja muziką“. Pekinas oficialiai nereiškia aiškaus pritarimo elektroninei valiutai, be to, teisinė bitkoinų padėtis vis dar lieka neaiški, todėl jų paplitimas kol kas ribotas. JAV specialistai tyrinėja bitkoinus ir viską, kas su jais susiję, ir, galimas dalykas, yra linkę šią valiutą paskelbti nelegalia. Niekas nėra apdraustas, kad ir Pekinas galiausiai nepakeis savo nuomonės apie šią elektroninę, virtualią valiutą.

Parengta pagal Lietuvos ir užsienio šaltinius