Šiandien rekomenduojame

Trys Jono Pauliaus II atpažinti šių laikų iššūkiai

 

Tekstas parengtas pagal George‘o Weigelio kalbą Seime vykusioje konferencijoje, skirtoje Jono Pauliaus II vizito į Lietuvą dvidešimtmečiui paminėti 2013 m. rugsėjo 4 d.

Man didelis malonumas atvykti į jūsų šalį ir pasidalinti kai kuriomis mintimis, susijusiomis su Jono Pauliaus II vizitu į Lietuvą, ir ką tai reiškia Lietuvai, Europai bei visam pasauliui XXI amžiuje. Yra nemažai šiam popiežiui būdingų dalykų, tačiau, matyt, pats svarbiausias, kalbant apie šią iškilią asmenybę, yra tas, kad jis niekada negyveno brandžioje demokratijoje, tačiau prisidėjo sprendžiant daugelį iššūkių, kurie atvedė mus į XXI amžių. Jums, švenčiant dvidešimtąsias Jono Pauliaus II pastoralinės kelionės į Lietuvą metines, norėčiau priminti du jo svarbius dokumentus.

Pirmasis šių dokumentų yra 1991 metų enciklika „Centesimus Annus“ („Šimtieji metai“). Šiame nepaprastai svarbiame dokumente Jonas Paulius II aprašo laisvą ateities visuomenę, kuri bus sudaryta iš demokratinės politinės bendruomenės, laisvos ekonomikos ir atitinkamos viešosios moralinės kultūros. „Centesimus Annus“ pabrėžiama kultūros pirmenybė. Ten rašoma, kad reikalinga tam tikra žmonių kategorija, pripažįstanti atitinkamas vertybes. Pabrėžiama, jog šie žmonės turi dirbti išvien, kad prisidėtų prie žmonių gerovės ir solidarumo plėtros. Popiežius mums teigia, jog svarbu, kad vyriausybės bei ekonominės struktūros veiktų gerai, būtų tinkamai organizuotos, tačiau institucijos neveikia pačios savaime, reikalingi žmonės, kurie vadovaujasi tam tikromis vertybėmis. 

Read more ...

Kaip pasiruošti darbo pokalbiui


Jūs - vienas iš daugelio kandidatų. Gali būti, kad kiti kandidatai turi geresnius diplomus ir  kvalifikacijos pažymėjimus, nei jūs, tad konkurencija yra tikrai didelė. Ar jau viskas prarasta? Nenusiminkite, svarbiausia yra geras pasirengimas lemtingam interviu. Į pasiruošimą darbo pokalbiui žiūrėkite kuo rimčiau. Pasirengimas padės jums susitelkti ties svarbiausiais dalykais ir nepasimesti nepatogioje situacijoje. Galiausiai, jūs įsitikinsite, kad kiekvienas potencialus darbdavys kandidatus vertina per pirmojo įspūdžio prizmę.   

Kada pradėti ruoštis

Kruopštus ir išsamus pasirengimas – darbo pokalbio sėkmės sąlyga. Jei galite, pradėkite ruoštis kuo anksčiau, pavyzdžiui mėnesį prieš interviu, vėliausiai – dieną prieš. 

Atlikite tyrimą

Surinkite informaciją apie įmonę, jos veiklą, konkurencinę aplinką. Apsiginkluokite žiniomis iš pramonės šakos aktualijų, kad galėtumėte padaryti įspūdį darbdaviui. 

Įsitikinkite, kad galite laisvai ir išsamiai diskutuoti  apie pramonės šaką, pačią organizaciją ir apie pareigas, į kurias pretenduojate. Naudokitės įmonės interneto svetaine,  metine ataskaita, straipsniais žiniasklaidoje, kad išpeštumėte kuo daugiau informacijos. 

Pasitikėkite

Nusiteikite, kad esate geriausias kandidatas ir mokėkite tai paaiškinti. Jei tikrai taip manysite, greičiausiai jums pavyks perteikti savo nusiteikimą pašnekovui. 

Nesibaiminkite prisipažinti, kad ko nors nežinote. Nors suprantama, kad norite atrodyti daug žinantis, tačiau nemeluokite, jei ko nežinote ir nesistenkite apsimesti.  Melu savo pašnekovą vargu ar apgausite, o prisipažindami ko nors nežiną, paliksite gerą įspūdį dėl savo atvirumo ir drąsos. Jei reikia, galite pasisiųlyti paieškoti atsakymo ir vėliau su juo supažindinti interviuotojus. 

Parašykite gyvenimo aprašymą (CV)

Peržiūrėkite, ką parašėte, ir neužmirškite, nes potencialus darbdavys gali užduoti patikslinančių klausimų. Pasitaiko, kad kandidatai išsiunčia prieš metus ar anksčiau rašytus CV ir nebepamena, ką tiksliai ten parašė. Tai sudaro nekokį įspūdį.

Patikrinkite klaidas. Dar kartą patikrinkite o po to paprašykite draugo, kad jis taip pat patikrintų. 

CV perrašykite taip, kad pritaikytumėte kiekvienai organizacijai, kuriai siunčiate. Pasistenkite, kad Jūsų CV atsispindėtų kiekvienas niuansas, paminėtas darbo skelbime. 

Klausimai pašnekovui

Aktyvus dalyvavimas pokalbyje sudaro gerą įspūdį, kad domimasi pačiu darbu. Ateidami į pokalbį turėkite pasiruošę tris diskusinius klausimus. Venkite paprasčiausių klausimų, į kuriuos lengvai galima atsakyti panaršius internete. Taip pat nesistenkite užduoti perdėm asmeninių ar galimai konfidencialių klausimų.

Geriausia, jei klausimai atspindės jūsų susidomėjimą ateities perspektyvomis, pavyzdžiui, kokios plėtros perspektyvos artimiausiais metais? Kokios profesinio augimo galimybės?

Nepamirškite, kad klausimai turi atspindėti jūsų teigiamą požiūrį. Laikykitės ramiai, susikaupę ir kartu atsipalaidavę per visą pokalbį. Galutinis sprendimas priklausys nuo bendro įspūdžio.

Praktikuokitės su kolega

Jei turite draugą, kuris ruošiasi interviu, imkitės ruoštis kartu. Jūs ne tik smagiai praleisite laiką, tačiau ir įgysite daugiau pasitikėjimo bei laisvumo atsakant į klausimus, pasakojant istorijas ir naudojant tinkamą žodyną.  Praktikuokitės atsakyti glaustai bei išsamiai, nustatydami akių kontaktą su interviuotoju.  Įsitikinkite, kad kalbate pasitikinčiai ir nei per lėtai nei per greitai. 

Kai atsakote į klausimus, kartais nurodykite šaltinius, kuriais remiatės, pvz., metine ataskaita, įmonės interneto svetaine ir pan.

Poilsis

Gerai išsimiegokite dieną ar kelias dienas prieš interviu. Paliksite žymiai geresnį įspūdį, jei ateisite žvalus o ne mieguistas. 

Paskutinis pasiruošimas interviu dieną

Perskaitykite laikraščius ir patikrinkite įmonės naujienas interneto svetainėje. Dėvėkite dalykinę aprangą, kad sudarytumėte profesionalo įspūdį. 

Nepamirškite dezodoranto, bet venkite kvepalų ir aštriai kvepiančių losjonų po skutimosi, kad jie nenukreiptų dėmesio nuo to, ką jūs pasakėte.

Atvykite 15-20 min. iki numatyto pokalbio laiko.

Trumpi patarimai

  • Pasisveikindami, paspauskite kiekvienam interviuotojui ranką, šypsokitės, pažvelkite į akis ir pasakykite, kad malonu susitikti.
  • Jei į interviu atvykstate iš toliau, pirmiausia užsukite į tualetą, kad pataisytumėte plaukus, kaklaraištį ir pan.
  • Nepamirškite prieš pat pokalbį išjungti savo mobilųjį.
  • Prieš įeidami į pokalbio kambarį 2-3 kartus ramiai įkvėkpkite ir nusiraminkite. Būdami susikaupę, bet atsipalaidavę, jūs pasirodysite geriau. 
  • Būkite malonus ir mandagus su visais įmonėje sutiktais žmonėmis. Pavyzdžiui, interviuotojai gali paprašyti sekretorės-administratorės pasidalinti savo įspūdžiais. 
  • Laukdami pokalbio, nevalgykite greito maisto, kad nepasirodytumėte apsibarstęs trupiniais ar limpančiomis rankomis.
  • Laukdami pakvietimo, nežaiskite su kėde.
  • Pabaigoje, padėkokite už pokalbį.

 

 

Print

Trumpai drūtai

Ar populiarioji psichologija serga puikybe?

 

Kiekvienas žmogus, kuris pasineria į tam tikrą veiklą, ir kiekvienas besigydantis ligonis turėtų domėtis ne tik veiklos ar gydymo privalumais, bet ir slypinčiais pavojais.

Pamenu psichologijos studijas. Studentai, kurie labai uoliai studijuodavo psichologiją, gilindavosi į save, savotiškai apsinuodydavo – imdavo įžvelgti begalę savų ir svetimų trūkumų ir nuolat juos analizuodavo. Panašiai atsitinka ir su populiariosios psichologijos „prisivalgiusiu“ žmogumi: jis pasijunta daug žinąs, išmoksta diskutuoti ir ginčytis remdamasis jos sąvokomis ir dėsningumais, pakyla jo savivertė, tačiau tai nereiškia, kad pasikeičia jo charakteris ar gyvenimas. Žmogus skaito vieną knygą po kitos, eina iš vienų kursų į kitus ir vis labiau vargina kitus savo samprotavimais. Viena mano klientė kartą sakė: „Psichologinės knygos mane veikia kaip narkotikas. Perskaičiusi vieną aš iš karto stveriuosi kitos, o paskui beveik neatsimenu, apie ką skaičiau.“

Psichologija paliečia ne tik tiesiogiai su ja susiduriančius žmones. Nuo psichoanalizės išradimo laikų psichologija stipriai paveikė kultūrą ir visuomenę. Tad pamąstykime apie itin didelę įtaką visuomenei darančią populiariąją psichologiją. Tokios psichologijos žinių rasime populiariuose žurnaluose ir knygose, jos perteikiamos įvairiuose mokymuose, seminaruose, jų turi iš svetur, ypač iš Rusijos, atvykstantys mokytojai, daugelyje saviugdos centrų galime susidurti su dvasinių ir populiariosios psichologijos žinių mišiniu.

Read more ...